Meniu
Cos de cumparaturi

Biofen Extra 400mg/325mg x 10 comprimate

Biofen Extra 400mg/325mg x 10 comprimate
OTC

Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale

Biofen Extra 400mg/325mg x 10 comprimate
  • Disponibilitate: În Stoc
  • Cod produs: P495692771
21,00 Lei
Fără TVA: 19,27 Lei

Biofen Extra 400 mg/325mg conține paracetamol și ibuprofen. Paracetamol acționează prin oprirea semnalelor de durere de a ajunge la nivelul creierului. Ibuprofen aparține unui grup de medicamente numite medicamente anti-inflamatoare nesteroidiene (sau AINS). 

Pagina actualizata la data:
2025-04-30 07:00:18
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din farmacii putand varia! Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.

Biofen Extra 400mg/325mg x 10 comprimate

Descriere:

Biofen Extra 400 mg/325mg conține paracetamol și ibuprofen.

Paracetamol acționează prin oprirea semnalelor de durere de a ajunge la nivelul creierului. De asemenea, acționează pentru a reduce febra.

Ibuprofen aparține unui grup de medicamente numite medicamente anti-inflamatoare nesteroidiene (sau AINS). Ameliorează durerea și reduce inflamația (umflarea, roșeața sau durerea).

Biofen Extra 400 mg/325mg este utilizat pentru ameliorarea temporară a durerii asociate cu:

  •  Durere de cap
  •  Dureri menstruale
  •  Migrenă
  •  Durere de spate
  •  Durere dentară
  •  Durere musculară
  •  Răceală și simptome de gripă
  •  Durere în gât
  •  Febră

Acest medicament trebuie utilizat numai la sfatul medicului în cazul indicațiilor care nu sunt potrivite pentru auto-tratament, respectiv în artrită, reumatism, tendinită, după o intervenție chirurgicală.

Atenționări:

Înainte să utilizați Biofen Extra 400 mg/325mg, adresați-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.

Discutați cu medicul dumneavostră sau farmacistul dacă:

  •  aveți o afecțiune hepatică, hepatită, boli de rinichi sau dificultate la urinare;
  •  sunteți consumator cronic de alcool etilic sau droguri;
  •  aveți alergii la orice alte medicamente care conțin acid acetilsalicilic sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene sau orice alte substanțe enumerate la sfârșitul acestui prospect;
  •  sunteți gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă;
  •  alăptați sau intenționați să alăptați;
  •  aveți în prezent o infecție;
  •  intenționați să urmați o intervenție chirurgicală;
  •  aveți sau ați avut alte afecțiuni medicale, inclusiv:
  •  boli de inimă sau tensiune arterială mare;
  •  arsuri la stomac, indigestie, ulcer gastric sau orice alte probleme de stomac;
  •  vărsături cu sânge sau sângerări la nivelul porţiunii terminale a intestinului gros ;
  •  reacții severe pe piele, cum sunt sindromul Stevens-Johnson;
  •  astm bronșic;
  •  probleme de vedere;
  •  tendință de sângerare sau alte probleme legate de sânge;
  •  probleme intestinale cum sunt colita ulcerativă sau boala Crohn
  •  insuficiență cardiacă, umflarea gleznelor sau a picioarelor;
  •  diaree;
  •  tulburare enzimatică genetică sau dobândită care se manifestă fie prin complicații neurologice, fie prin probleme de piele sau ocazional, ambele, de exemplu porfirie;
  •  variolă;
  •  boli autoimune cum este lupus eritematos

Nu utilizați băuturi alcoolice în timpul tratamentului cu acest medicament. Asocierea alcoolului etilic cu Biofen Extra 400 mg/325mg poate duce la afectări ale ficatului.

Mod de administrare:

Biofen Extra 400 mg/325mg este destinat administrării orale si pentru o perioadă scurtă de timp.

Se recomandă utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurtă perioadă necesară controlării simptomelor.

Pacienții trebuie să se adreseze medicului dacă simptomele nu se ameliorează sau se inrăutățesc mai mult de 3 zile.

Adulți

Doza recomandată este de 1 comprimat filmat de 1-3 ori pe zi, administrat la intervale de minim 6 ore.

Doza maximă de Biofen Extra 400 mg/325mg este de 3 comprimate filmate (1200 mg ibuprofen, 975 mg paracetamol) în 24 ore.

Comprimatele filmate se înghit întregi, cu un pahar cu apă, preferabil după masă.

Copii si adolescenți

Nu este indicat copiilor si adolescenților sub 18 ani.

Vârstnici

Nu este necesară ajustarea dozelor, cu excepția cazului in care este prezentă insuficiență renală, insuficiență hepatică sau au antecedente de hemoragii gastrointestinale după administrarea de antiinflamatorii nonsteroidiene; în acest caz, dozele trebuie individualizate. 

Mod de prezentare:

Cutie 10 comprimate

Producator Biofarm




Specificatii
DisponibilitateLivrare prin curier
OTC1

Media notelor

0,00

Bazat pe 0 recenzii

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Recenzia clienților despre produsul
Biofen Extra 400mg/325mg x 10 comprimate

  • (0)

Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.