Meniu
Cos de cumparaturi

Coldrex Sinus Extra 10 comprimate

Coldrex Sinus Extra 10 comprimate
OTC

Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale

Coldrex Sinus Extra 10 comprimate
  • Disponibilitate: În Stoc
  • Cod produs: P495700487
7,50 Lei
Fără TVA: 6,88 Lei

Coldrex Sinus Extra este indicat pentru tratamentul simptomatic al răcelii comune şi gripei (pentru ameliorarea strănutului, rinoreei, congestiei nazale şi sinusale, febrei, durerilor de cap şi durerilor musculare).

Pagina actualizata la data:
2024-03-05 10:30:59
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din farmacii putand varia! Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.

Coldrex Sinus Extra 10 comprimate 

Descriere:

Coldrex Sinus Extra este indicat pentru tratamentul simptomatic al răcelii comune şi gripei (pentru ameliorarea strănutului, rinoreei, congestiei nazale şi sinusale, febrei, durerilor de cap şi durerilor musculare).

Atenționări:

  •  să nu depăşiţi dozele recomandate.
  •  dacă aveţi palpitaţii, tahicardie, greaţă întrerupeţi tratamentul imediat.
  •  se impune prudenţă dacă aveţi hipertiroidie, boli cardiovasculare (hipertensiune arterială, cardiopatie ischemică etc.), diabet zaharat, feocromocitom şi psihoze
  •  sportivii trebuie atenţionaţi că produsul conţine pseudoefedrină care poate da rezultate pozitive la testele practicate la controlul antidoping.
  •  nu asociaţi cu alte simpatomimetice.
  •  administrarea îndelungată poate scădea sau inhiba secretia salivară, prin aceasta contribuind la dezvoltarea cariilor, bolilor periodontale, candidozei orale.
  •  clorfeniramina se va administra cu precauţie la pacienţii cu afecţiuni cardiovasculare (în special hipertensivi), presiune oculară crescută, astm bronşic, ulcer gastroduodenal şi epilepsie.
  •  este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată.
  •  se impun precauţii în caz de alcoolism şi afecţiuni hepatice, incluzând hepatita virală.
  •  în caz de insuficienţă renală se recomandă doar tratament ocazional.

Compozitie:

Substanţele active sunt: paracetamol, maleat de clorfeniramină şi clorhidrat de pseudoefedrină,

Fiecare comprimat de Coldrex Sinus Extra conţine paracetamol 500 mg , maleat de clorfeniramină 3 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 50 mg

Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, povidona şi acid stearic. 

Mod de administrare:

Doza recomandată la adulţi este de 1-2 comprimate Coldrex Sinus Extra de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate / zi şi mai mult de 2 comprimate / priză).

În caz de insuficienţă renală cu clearance-ul creatininei < 10 ml/min, intervalul între 2 doze trebuie să fie de cel puţin 8 ore

Utilizarea la copii între 12-15 ani: 2-3 comprimate Coldrex Sinus Extra zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate / zi şi mai mult de 1 comprimat / priză).

Comprimatele trebuie înghiţite întregi, cu suficient lichid, preferabil cu o jumatate de oră înaintea mesei.

Comprimatele nu trebuie divizate, sfărâmate sau mestecate.

Tratamentul trebuie să fie de scurtă durată (maxim 5 zile), conform datelor din literatura de specialitate.

Mod de prezentare:

Cutie cu 10 comprimate

Producator Perrigo


Specificatii
Impachetare fractii COMPR.
Impachetare intregi CUTIE CU BLIST. PVC/AL X 10 COMPR.

Media notelor

0,00

Bazat pe 0 recenzii

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Recenzia clienților despre produsul
Coldrex Sinus Extra 10 comprimate

  • (0)

Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.