Meniu
Cos de cumparaturi

Gripoff Max 1000 mg/200mg/4mg 10 plicuri Slavia Pharm

Gripoff Max 1000 mg/200mg/4mg 10 plicuri Slavia Pharm
OTC

Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale

Gripoff Max 1000 mg/200mg/4mg 10 plicuri Slavia Pharm
  • Disponibilitate: În Stoc
  • Cod produs: P495695437
12,50 Lei
Fără TVA: 11,47 Lei

Gripoff Max face parte din grupa medicamentelor numite analgezice – antipiretice

Pagina actualizata la data:
2024-03-01 13:00:39
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din farmacii putand varia! Acesta este un medicament OTC care se elibereaza FARA prescriptie medicala. Pentru procesarea comenzii dvs pentru medicamente OTC este necesar sa completati Chestionarul si sa aveti varsta minima de 18 ani.

Gripoff Max 1000 mg/200mg/4mg 10 plicuri Slavia Pharm

Descriere:

Gripoff Max face parte din grupa medicamentelor numite analgezice – antipiretice.

Paracetamol/Acid ascorbic/Maleat de clorfenamina

Atentionari:

Nu utilizati Gripoff Max daca:

- sunteti alergic (hipersensibilitate) la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare, feniramina sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componentele acestui medicament (enumerate la punctul 6);

- luati alte medicamente care contin paracetamol;

- aveti tensiune arteriala mare (hipertensiune);

- aveti o tiroida hiperactiva (hipertiroidism);

- suferiti de o boala cardiaca;

- aveti diabet zaharat;

- aveti un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza;

- suferiti de afectare grava a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut in cazul administrarii prelungite de doze mari);

- aveti tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara;

- suferiti de glaucom cu unghi inchis, istoric familial de glaucom cu unghi inchis sau glaucom cu unghi deschis;

- suferiti de afectare grava a ficatului;

- sunteti in tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) non-selectivi

(inclusiv o perioada de 14 zile de la intreruperea tratamentului cu acestia) sau daca urmati un tratament cu beta-blocante (vezi punct Gripoff Max impreuna cu alte medicamente) sau cu alte decongestionante simpatomimetice;

- suferiti de pietre la rinichi (doze mari - 1 g acid ascorbic pe zi, timp indelungat);

- aveti intoleranta la unele categorii de zaharuri (contine zahar);

- aveti varsta sub 15 ani.

Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul.

Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Adulti si adolescenti (cu varsta peste 15 ani)

Ingrediente:

Gripoff Max este un medicament impotriva racelii si gripei, care contine trei substante active:

• paracetamolul care amelioreaza durerea si reduce temperatura atunci cand aveti febra;

• maleatul de clorfenamina care reduce congestia nazala, lacrimarea ochilor, asociate adesea cu durerea si temperatura si actioneaza asupra fenomenelor de tipul stranutului;

• vitamina C (acidul ascorbic) care va ajuta sa inlocuiti vitamina C care se poate pierde in primele stadii

de raceala si gripa, precum si la cresterea capacitatii naturale de aparare a organismului, contribuind la recuperarea mai rapida a organismului.

Gripoff Max este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului si durerilor, congestiei nazale, sinuzitei, precum si a durerii si catarului nazal acut, asociate acesteia.

Medicamentul este destinat utilizarii de catre adulti si adolescenti cu varsta mai mare de 15 ani.

Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar in cazul aparitiei infectiilor bacteriene.



Mod de administrare:

Doza uzuala este de un plic Gripoff Max (contine 1 g paracetamol si componentele declarate la punctul 6 la interval de 4 pana la 6 ore, dupa cum va fi necesar pentru ameliorarea simptomelor, fara a se depasi o doza maxima de 4 plicuri Gripoff Max in 24 de ore.

Continutul unui plic de Gripoff Max se dizolva intr-o cana cu apa calda (aproximativ 200 ml). Se amesteca bine pana la obtinerea unei bauturi cu aroma de lamaie si se bea cat timp este cald, in maxim 30 minute de la preparare.

Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic o data (ca doza unica).

Pentru tratamentul starilor gripale, este preferabila administrarea acestui medicament cu apa calda, seara, din momentul aparitiei primelor simptome.

Durata tratamentului:

Gripoff Max nu trebuie utilizat mai mult de 5 zile fara recomandarea medicului.

Copii (sub varsta de 15 ani)

Gripoff Max nu este recomandat copiilor cu varsta sub 15 ani.

Pacienti varstnici

Nu este necesara ajustarea dozelor la pacientii varstnici.

Pacienti cu alcoolism cronic

Consumul cronic de alcool etilic poate creste riscul de toxicitate al paracetamolului. Durata intre

administrarea a doua doze trebuie sa fie de cel putin 8 ore. Nu se va depasi doza de 2 g de paracetamol pe zi.

Pacienti cu functie a rinichilor sau functie a ficatului afectate

La pacientii cu functia rinichilor sau a ficatului afectate sau cu sindrom Gilbert, doza trebuie redusa sau intervalul dintre administrarea dozelor trebuie prelungit. La pacientii cu functia rinichilor sever afectata, intervalul dintre administrarea dozelor trebuie sa fie de cel putin 8 ore. Cereti sfatul medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Informati medicul dumneavoastra sau farmacistul daca starea de rau continua si dupa 5 zile de tratament.

Medicul dumneavoastra va va informa cat va dura tratamentul cu Gripoff Max.

Daca aveti impresia ca efectul produs de Gripoff Max este prea puternic sau prea slab intrebati medicul dumneavoastra sau farmacistul.

Daca utilizati mai mult Gripoff Max decat trebuie

Solicitati imediat consult medical si explicati-i medicului exact cat de mult ati luat.

Medicul dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti.

Este important sa-i spuneti medicului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult Gripoff Max, respectiv prea mult paracetamol, exista un risc serios de afectare la nivelul ficatului datorita intarzierii efectului tratamentului.

In caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului cu paracetamol pot include tulburari hepatice, gastro-intestinale, reactii alergice, dureri de cap, agitatie, palpitatii si cresterea tensiunii arteriale.

Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

Luati doza urmatoare cand va amintiti si continuati tratamentul, dar pastrati un interval de administrare de cel putin 4 ore intre doze. Nu trebuie depasita doza maxima de 4 plicuri in 24 ore.

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra, farmacistului sau asistentei medicale.


 Reactii adverse posibile:

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Trebuie sa intrerupeti tratamentul cu Gripoff Max si sa consultati medicul imediat daca aveti

simptome cum ar fi umflaturi ale fetei, limbii si gatului, dificultati la inghitire, umflaturi rosii si mancarimi ale pielii si dificultati de respiratie.

Mod de prezentare: 10 plicuri 

Producator Salvia Pharm

Specificatii
Disponibilitate Livrare prin curier

Media notelor

0,00

Bazat pe 0 recenzii

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Recenzia clienților despre produsul
Gripoff Max 1000 mg/200mg/4mg 10 plicuri Slavia Pharm

  • (0)

Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.