Solpadeine 12 comprimate
Fotografiile sunt cu titlu informativ si nu creeaza obligatii contractuale
- Disponibilitate: În Stoc
- Cod produs: P495698907
Program: L-V: 09:00- 17:00
Coșul este gol!
Solpadeine comprimate conţine 3 substanţe active: paracetamol – utilizat ca analgezic (calmează durerea) şi antipiretic (scade febra), fosfat de codeină - utilizat ca analgezic şi cafeină, pentru calmarea rapidă a durerilor de intensitate moderată şi moderat-severă.
Solpadeine 12 comprimate
Descriere:
Solpadeine comprimate conţine 3 substanţe active: paracetamol – utilizat ca analgezic (calmează durerea) şi antipiretic (scade febra), fosfat de codeină - utilizat ca analgezic şi cafeină, pentru calmarea rapidă a durerilor de intensitate moderată şi moderat-severă.
Acest medicament conţine codeină. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice opioide, care ameliorează durerea prin acţiunea lor. Poate fi utilizată singură sau în asociere cu alte analgezice, cum este paracetamolul.
Codeina poate fi utilizată o perioadă scurtă de timp la adolescenţi cu vârsta peste 12 ani, pentru ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure.
Acţionând asupra organismului dumneavoastră în mod diferit, paracetamolul şi codeina se combină pentru a înlătura durerea, iar cafeina creşte efectul analgezic al paracetamolului.
Solpadeine comprimate este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate uşoară spre moderată din reumatism, sciatică şi lumbago.
Solpadeine comprimate este recomandat pentru ameliorarea rapidă a durerilor după luxaţii, a durerilor din osteoartrită, a durerilor musculare, a cefaleei, migrenelor şi nevralgiilor, a durerilor menstruale, a durerilor din sinuzite, a durerilor dentare post-chirurgicale sau după extracţii dentare, a durerilor de gât, a durerilor asociate simptomelor din răceală şi gripă şi pentru reducerea febrei.
Atenţionări:
Vă rugăm să cereţi sfatul medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Compozitie:
Substanţele active sunt paracetamol 500 mg, cafeină anhidră 30 mg şi fosfat de codeină hemihidrat 8 mg.
Celelalte componente sunt: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, sorbat de potasiu, povidona, talc purificat, stearat de magneziu, celuloza microcristalină, acid stearic, hipromeloză, carmoisină (E122), etanol, apă purificată.
Mod de prezentare:
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Administrare orală.
Adulţi, pacienţi vârstnici (cu funcţie hepatică şi renală normală) şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste: Doza recomandată este de 1-2 comprimate la fiecare 4-6 ore, dacă este necesar.
Nu se administrează la un interval mai mic de 4 ore şi nu se depăşesc 4 doze pe zi (8 comprimate în 24 de ore).
Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Dacă durerea nu se ameliorează după 3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a fi sfătuit.
Mod de prezentare:
Cutie cu 12 comprimate
Producator Perrigo
Specificatii | |
Disponibilitate | Livrare prin curier |
OTC | 1 |
0,00
Bazat pe 0 recenzii
Bazat pe 0 recenzii
Dati clic aici pentru a introduce o recenzie la acest produs.